سرمه دوزی روی ترمه - خانم مریم رفیعی

همراهی سرمه با منجوق و مروارید همیشه می تواند زیبایی های خاص خودش را بیافریند. ولی آفرینش این زیبایی همواره و لزوما بر روی پارچه ترمه رنگ و بوی خاصی دارد. رنگ و بویی که نشان دیروز و امروز ما و هویت فردایمان خواهد شد. 

پارچه ترمه به دلیل اینکه زمینه ای رنگی و طرح دار، را دارا می باشد؛ همواره محدودیت هایی در انتخاب رنگ موادی بوجود می آورد، که می خواهیم نقش افرینی طرحهایمان را به خوبی ایفا نماید. همانطور که در پست های قبل به آن اشاره شد، سوزندوزی روی ترمه هایی با رنگ روشن مهارت بیشتری را طلب می نماید، تا تناسب چشم نوازی میان رنگ پارچه و رنگ سرمه و مروارید را نقش آفرینی کند.

نمونه آموزشی بسیار زیبایی از سرمه دوزی طرح یک بته جقه با حاشیه را در این پست می بینید که توسط خانم مریم رفیعی، از آموزشگاه شب افروز؛ سوزندوزی شده است. 

خانم مریم رفیعی این نمونــه زیبا را روی پارچه ترمه با رنگ روشن و بـــرای یک رومیزی مربع استفاده نموده است. برای سوزندوزی این رومیزی، خانم رفیعی تکنیک های دوخت سرمه دوزی، ذغره دوزی، مروارید دوزی و منجوق دوزی؛ را بکار برده است. همینطور که در تصاویر زیر می بینید، بخشهایی از طرح جقه به شیوه برجسته دوخته شده است . استفاده ازسرمه طلایی و قرمز، منجوق های طلایی ، پولک و منجوق و مروارید های سفید و قرمز در لابلای کار سوزندوزی به دلیل هماهنگی رنگها با زمینه ترمه ؛ زیبایی کار سوزندوزی را افزون نموده و از ویژگیهای این رومیزی زیبا می باشد. 

591165_5NL2r6Eo.JPG

591165_GyJGeMqS.JPG

591165_u1H1lO94.JPG

591165_IPhgKzHs.JPG

591165_OgkTxKVJ.JPG

/ 0 نظر / 220 بازدید